racquetball logo copy1

 

 

 

Image0004

 

 

Results

                                                                                              

 

 

All Ireland Singles & Doubles

8/9 April 2017
Ballinrobe
Men's Singles
Open: P Hanley(Fermoy) def N O`Callaghan(Fermoy) 15:10, 15:5
Grade B: P Ryder (Newport) def J Devenney (Ballinrobe) 14:15, 15:13, 11:6
Grade C: D Lawlor(Clogh/Moneenroe) def P Hopkins|(Ballinrobe) 15:7, 15:6
Grade D: D Kavanagh(Arklow) def def M Cunningham(Araglen) 13:15, 15:4, 11:5
Novice: D Kavanagh(Arklow) def R Keleghan(Moycullen) 15:9, 15:6
Novice B: A Devenney (Ballinrobe) def J Sheridan (Ballinrobe) 15:2, 15:14.
Men`s Doubles
Open: P Ryder/S Quinn(Newport/Cork IT) def P Hanley/D Magnier(Fermoy) 10:15, 15:8, 11:8
Intermediate: D Lawlor/M Lynch(Clogh/Roscommon) def B Walsh/J Ramsbottom(Kilkenny) 5:15, 15:8, 11:9
Novice: D Kavanagh/M Malone (Arklow/Moneenroe) def Anthony Devenney/W Plunknett(Ballinrobe) 15:6,15:9
Women`s Singles
Open:A Hickey (Rossmore) def D Ryder(Newport) 15-4, 15-9
Grade D: O Downey(Moycullen) def A Gill (Ballinrobe) 5:15, 15:12, 11:5
Novice: O Clancy(Moycullen) def E Gill(Ballinrobe) 15:13, 15:14
Women`s Doubles
Open: A Hickey (Rossmore)/K Kenny (Castlebar) def D Ryder (Newport)/E Murphy(Templederry) 15:2,15:13
Intermediate: R Downey/O Downey(Moycullen) def N Baker/C Baker(Clare) 15:3, 15:2

Posted on 12 Apr 2017 by admin
Kingscourt & Ulster Open

Kingscourt & Ulster Open

13 May 2017

Men's Open Singles:
Daire Gargan (Kingscourt) def Michael O'Loan (Queens) 2:0

Men's >40's Singles:
Donal Lawlor (Clogh Moneenroe) def Gary Lynch (Queens) 2:1

Men's B Singles:
Gary Lynch (Queens) def Francis Duffy (Aughamullen) 2:1

Men's Novice Singles:
John Carolan (Kingscourt) def Michael O'Cathain (Galway) 2:0

Men's Novice Singles Plate:
Pat McEnaney (Kingscourt) def Jimmy Gargan (Kingscourt) 2:1

Posted on 18 May 2017 by admin
Irish Junior Open 2017

Irish Junior Open 2017
Saturday 22nd April


at O`Louglins GAA Centre, Kilkenny & Callan Co Kilkenny


Club (Aisling Hynes Cup)
1.Galmoy
2.Araglen
3.Fermoy
4.Castlebar
5.Mitchelstown
6.Kingscourt

Singles
Boys U9: Conor O'Callaghan(Fermoy) def Peter Ryan(Galmoy) 2:1
Boys U11: Colman Maloney(Galmay) def Christopher Ring(Fermoy) 2:0
Boys U11 Plate: Jason Hynes(Araglen) def Eoin Hynes(Araglen) 2:0
Boys U13: Daniel Hanrahan(Galmoy) def Keelan O`Gorman(Araglen) 2:0
Boys U15: Ben Carey(Araglen) def Daniel Hanrahan(Galmoy) 2:0
Boys U17: Ben Carey(Araglen) def Odhran Maloney(Galmoy) 2:1
Boys U19: Odhran Maloney(Galmoy) def Jack Hanrahan(Galmoy) 2:0
Girls U9; Emma Delaney(Galmoy) def Kate Delaney(Galmoy) 2:0
Girls U11; Sophie Ring(Fermoy) def Cara Delaney(Galmoy) 2:0
Girls U13: Sarah Ainsworth(Castlebar) def Thea Coleman(Mitchelstown) 2:0
Girls U15: Kelly Ann Ryan(Galmoy) def Aoife Beckett(Araglen) 2:0
Girls U15 Plate; Katie Ryan(Galmoy) def Sarah Barrett(Castlebar) 2:0

Posted on 24 Apr 2017 by admin
26th Castlebar Open

26th Castlebar Open

25th & 26th March 2017

Men’s Singles
Open: N O`Callaghan(Fermoy) def S Quinn(Cork IT) 2-1
B: K Jennings(Castlebar) def M Shaughnessy(Moycullen) 2-0
C/D: M Cunningham(Araglen) def F Duffy(Aughamullen) 2-1
Novice: M Gielty(Castlebar) def M O`Cathain(Galway) 2-0
Novice B: M Burke(Castlebar) def T O`Hara(Castlebar) 2-1
40+: N O`Callaghan(Fermoy) def J Devenney(Ballinrobe) 2-1
50+: N Beggan(Clones) def M O`Cathain(Galway) 2-1
Men’s Doubles
Open: S Quinn/P Ryder(Cork IT/Newport) def N O`Callaghan/J Devenney(Fermoy/Ballinrobe)  2-0
C/D: M Kelly/M Shaughnessy(Ballinrobe/Moycullen) def M Cunningham/J Sheridan(Araglen/Ballinrobe) 2-0
Women’s Singles
Open; A Hickey(Rossmore) def D Ryder(Newport) 2-0
Women’s Doubles
Open: A Hickey/O Downey(Rossmore/Moycullen) def K Kenny/R Downey(Castlebar/Moycullen) 2-1

 

Posted on 27 Mar 2017 by admin
Fermoy Open

11th & 12th March 2017

Men’s Open Singles
P Hanley(Fermoy) def N O’Callaghan(Fermoy) 2-0
Men’s B Singles
C Skehan(Cork IT) def P Ryder(Newport) 2-0
Men’s C/D Singles
C Carey(Fermoy) def M Cunningham(Araglen) 2-0
Men’s Novice Singles
D Kavanagh(Arklow) def J Kearney(Araglen) 2-0
Junior Singles
J Kearney(Araglen) def B Carey(Araglen) 2-0
Men’s 40+ Singles
D Lawlor(CLogh/Moneenroe) def F Duffy(Aughamullen) 2-0
Men’s 50+ Singles
M Lynch(Tralee) def F Duffy(Aughamullen) 2-0
Men’s Open Doubles
J O`Keeney/C Skehan(Fermoy/Cork IT) def P Hanley/D O`Donoghue(Fermoy)TAraglen) 2-0
Men’s C/D Doubles
M Lynch/A Farmer(Tralee) def C Carey/J Fitzgerald(Arklow) 2-0

Posted on 13 Mar 2017 by admin
Intervarsies Championships 2017

1st March 2017

Pearse Stadium, Galway

Overall

1st - CIT

2nd - UCC

3rd - NUIG

Open Division
Gold - Stevie Quinn, CIT (Retaining champion)
Silver - Conor Skehan, CIT
(Semi final) Jack Skehan, CIT
Darragh O'Donoghue, UCC
Division 1
Gold - Enda Heffernan, CIT
Silver - Michael Fox, CIT
Bronze - Darren Grace, CIT
- Diarmuid Neligan, UCC
Division 1 Plate
Gold - Michael Hanrahan, UCC
Silver - Mark Dooling, UCC
Bronze - Michael Ryan, CIT
Women's Open
Gold - Bríd Horgan, CIT
Silver - Christine Fitzpatrick, UCC
Bronze - Ellen Brennan, CIT
Women's Open Plate
Gold - Theresa O'Donoghue, CIT
Silver - Maeve Falvey, CIT

 

Posted on 13 Mar 2017 by admin
All Ireland Junior Even Championships 2017

All Ireland Junior Even Championships

at Pearse Stadium, Galway 

Sat 25th Feb 2017


Boys Under 10
PJ Delaney(Galmoy) def Joshua Hynes(Araglen) 2-0
3rd/4th  - Denis Riordan(Araglen), Kieran McHale(Castlebar)

Boys Under 12
Conor Twomey(Araglen) def Colman Maloney(Galmoy) 2-1
3rd/4th – Eoin Hynes(Araglen), Jason Hynnes(Araglen)
Plate - Leigh Clarke(Kingscourt)

Boys Under 14
Daniel Hanrahan(Galmoy) def Keelan O`Gorman(Araglen) 2-0
3rd/4th Sean Og Doherty(Araglen), Cathal Gielty(Castlebar)
Plate – Matt Delaney(Galmoy)

Boys Under 16
Jack Kearney(Araglen) def Ben Carey(Araglen) 2-1
3rd/4th Place Odhran Maloney(Galmoy), Jack Hanrahan(Galmoy)
Plate – Diarmuid Allen(Araglen)

Boys Under 18
Jack Kearney(Araglen) def Ben Carey(Araglen) 2-1
3rd/4th Paul Hynes(Araglen), Luke Kenny(Castlebar)

Posted on 26 Feb 2017 by admin
4th Galway open 2017

4th Galway Open

11th & 12th February 2017

Men’s Open Singles
N  O`Callaghan(Fermoy) def J O`'Keeney(Fermoy) 2-0
Men’s B Singles
D Lawlor(Clogh/Moneenroe) def A Farmer(Tralee) 2-1
Men’s C/D Singles
P Hopkins(Ballinrobe) def
Men’s Novice Singles
M Herlihy(St Finbarrs, Cork) def  M O`Cathain(Galway) 2-1
Men’s Novice Singles Plate
B Corbett(Ballinrobe)  def S Clarke(Kingscourt) 2-0
Men’s 40+ Singles
N  O`Callaghan(Fermoy) def J Devenney(Ballinrobe) 2-0
Men’s 50+ Singles
E Conneely(Moycullen) def M Lynch(Tralee) 2-1
Women’s Open Singles
A Hickey(Rossmore) def D Ryder(Newport) 2-0
Women’s Novice Singles
O Clancy(Moycullen) def  T Feerick(Ballinrobe)  2-0
Women’s Novice Singles plate
Winner – L Thomas(Moycullen)
Women’s  Open Doubles
D Ryder/O Downey(Newport/Moycullen) def K Kenny/R Downey (Castlebar/Moycullen) 2-1
Men’s Open Doubles
C Skehan/J O'Keeney(Cork IT/Fermoy) def S Quinn/P Ryder(Cork IT/Newport) 2-1
Men’s C/D/N Doubles
M Lynch/A Farmer(Tralee) def M Kelly/M Shaughnessy(Ballinrobe/Moycullen) 2-1
 

Posted on 13 Feb 2017 by admin
All Ireland Junior B Championships

Sat 4th February 2017 

at Fermoy & Mitchelstown

Posted on 08 Feb 2017 by admin
Tralee Open 2017

21st & 22nd January 2017

at Tralee Regional Sports Centre & Ballymacelligott Handball Club

Men’s Open Singles
Noel O`Callaghan(Fermoy) def Kevin Jennings(Castlebar) 2-0
Men’s B Singles
Darragh O`Donoghue(Araglen) def Alan Farmer(Tralee) 2-1
Men’s CD Singles
Michael Shaughnessy(Moycullen) def  Denis Power(Mitchelstown0) 2-1
Men’s Novice Singles
Ben Carey(Araglen0 def Anthony Devenney(Ballinrobe) 2-0
Men’s 40+ Singles
Noel O`Callaghan(Fermoy) def Joe Devenney(Ballinrobe) 2-0
Men’s 50+ Singles
JJ Bonn(Tralee) def Michael Lynch(Tralee)  2-1
Boys Under 16 Singles
Diarmuid Allen(Araglen) def Sean Hegarty(Araglen) 2-1
Men’s Open Doubles
Stevie Quinn/Padraic Ryder(Cork IT/Newport) def Kevin Jennings/Pat Hopkins(Castlebar/Ballinrobe) 2-0
Men’s C/D/N Doubles
Michael Lynch/JJ Bonn(Tralee) def Michael Herlihy/John Peavoy(St Finbarrs, Cork) 2-1

Womens Open Singles
Aisling Hickey(Rossmore) def Katie Kenny(Castlebar) 2-0
Women’s C/D/Novice Singles
Olivia Downey(Moycullen) def Rosie Downey(Moycullen) 2-0
Women’s Doubles
Aisling Hickey/Rosie Downey(Rossmore/Moycullen) def  Katie Kenny/Eimear Gill(Castlebar/Ballinrobe) 2-1
 

Posted on 23 Jan 2017 by admin
Ballinrobe Open 2016


26th & 27th November 2016

 

Singles
Men’s Open

P Hanley(Fermoy) def S Quinn(Cork IT) 2-0
Men’s B
M Haverty(Castlebar) def P Hopkins(Ballinrobe) 2-1
Men’s CD
N Heaney(Ballinrobe) def P Benson(Moycullen) 2-0
Men’s Novice
S Russell(Araglen) def  R Keleghan(Moycullen) 2-1
Men’s Novice B
M Coleman(Ballinrobe) def John Sheridan(Ballinrobe) 2-0
Men’s 40+
N O`Callaghan(Fermoy) def J Devenney(Ballinrobe) 2-0
Men’s 50+
P Benson(Moycullen) def M Lynch(Tralee) 2-0
Womens Open
A Hickey(Rossmore) def D Ryder(Newport) 2-1
C/D/Novice
A Gill(Ballinrobe) def  O Downey(Moycullen) 2-0

Doubles
Men’s Open
P Hanley/D O`Donoghue(Fermoy/Araglen) def S Quinn/P Ryder(Cork IT/Newport) 2-1
Men’s C/D/N
M Lynch/JJ Bonn(Tralee) def M Cunningham/S Russell(Araglen) 2-0
Women’s Open
K Kenny/O Downey(Castlebar/Moycullen) def A Hickey/E Gill(Rossmore/Ballinrobe) 2-1
Men’s 50+
M Lynch/JJ Bonn(Tralee) def M Kelly/B Walsh(Ballinrobe/Kilkenny) 2-0

Posted on 28 Nov 2016 by admin
All Ireland Junior Uneven Championships 2016
Saturday 19th November

at Fermoy & Mitchelstown

Boys Under 9
Joshua Hynes(Araglen) def Kieran Hynes(Araglen) 2-1

Boys Under 11
Conor Twomey(Arglen ) def Colman Maloney(Galmoy) 2-0
3rd place - Christopher Ring(Fermoy) & Jason Hynes(Araglen)

Boys Under 13
Daniel Hanrahan(Galmoy) def Keelan O`Gorman(Araglen) 2-0
3rd Place – Cathal Hanrahan(Castlebar) & Cathal Gielty(Castlebar)

Boys Under 15
Jack Kearney(Araglen) def Ben Carey(Araglen) 2-0
Diarmuid Allen(Araglen) & Paul Hynes(Araglen)

Boys Under 17
Jack Kearney(Araglen) def Sean Ryan(Templederry) 2-0
Paul Hynes(Araglen) & Ben Carey(Araglen)

Girls Under 9
Sophie Ring(Fermoy) def Maeve Coney(Fermoy) 2-1

Girls Under 11
Rachel Mulqueen(Mitchelstown) def Rachel Bratchford(Fermoy) 2-1
3rd Place Ciara Carberry(Fermoy)

Girls Under 13
Sarah Ainsworth(Castlebar) def Thea Coleman(Mitchelstown) 2-0
3rd Place – Orla Clarke(Castlebar) & Rachel Mulqueen (Mitchelstown)

Girls Under 15
Sarah Ainsworth(Castlebar) def Aoife Beckett(Araglen) 2-0
3rd Place Julie Lavelle(Castlebar) & Thea Coleman(Mitchelstown)

Plate Competitions
Boys Under 9
Conor O`Callaghan(Fermoy) def Rory Bratchford(Fermoy)

Boys Under 11
Eoin Hynes(Araglen) def Niall Cloney(Fermoy)

Boys Under 13
Ciaran Cloney(Fermoy) def Jack Burke(Fermoy)

Boys Under 15
Jack Hanrahan(Galmoy) def  Mikie Ryan(Templederry)

Boys Under 17
Luke Kenny(Castlebar) def Eoin Hanrahan(Castlebar)

Girls Under 9
Abbie O`Meara(Fermoy) def Amy Hawe(Fermoy)

Girls Under 13
Rachel Mulqueen (Mitchelstown) def  Anna Howard(Fermoy)

Girls Under 15
Sarah Barrett(Castlebar) def Caoimhe Gibbons(Castlebar)
Posted on 20 Nov 2016 by admin

<< Previous 1 2 3 4 5 6 Next >>

Content Management Powered by CuteNews

 

 

 

 
Results
Results
Latest Results
Read More...

 

 

 

Join the Mailing List
Enter your name and email address below:
Name:
Email:
Subscribe Unsubscribe

 


website traffic statistics

 

Copyright © . All rights reserved. Last Updated: Wednesday 5 July 2017.